יום חמישי, 6 במרץ 2014

The one the turned the formal into the (almost) casual


The season is just wired. just wired. I mean - Israel is never been a cold weather climate - and especially by the beach - where i live. but today's weather is that kinda of that dry heat. yak. 

It's bad enough that winter 2014 didn't really happen. and the water shortage is going to be a paiiinn this summer. but it's just depressing that I've finally gotten my winter wardrobe figured out - and! no winter. :-\

Maybe next year? 

the outfit is not recent . but I just Love it. I know it's not recent because somehow - I've lost this wonderful bad that my brother got my for my last birthday. can we all cry together now? 
It seems that iv'e been loosing a lot of stuff lately. not quiet sure why. some are found in the end - some not. like this bag. 

העונה הזו פשוט מוזרה. מאוד מוזרה. למרות שאף פעם לא הורגלנו באיזו עונה קרה במיוחד בארץ, ובמיוחד באיזור השפלה, איפה שאני גרה (ליד הים, אם תהיתן), אבל בכל זאת. קצת חורף? גשם? וכל זה?

זה מספיק גרוע שכל מצב המים יהיה גרוע במיוחד השנה (בצורת+בצורת חקלאית, וכן - יש הבדל מסתבר), אבל זה עדיין ממשיך לדכא אותי שסוף סוף סידרתי את מצב המלתחה החורפית שלי - מה שכמעט ולא היה קיים - אין חורף! כמעט קנייה לבטלה. 
אוף, אולי שנה הבאה?

ההופעה הזו לא מלאחרונה, אבל אני חולה עליה. הסיבה שנאי יודעת בוודאות שהיא לא לאחרונה, זה בגלל התיק. הנהדר. מאלדו, שאחי קנה לי ליום ההולדת הקודם. אבל הוא עבד. :-/ דיכאון גמור כי בזמן האחרון אני מאבדת כל הזמן דברים!! לפעמים נמצאים, אבל לפעמם לא. כמו התיק הזה. 
 The dress is obsessively a night dress - with the structured black top part and the chiffon bottom - but I'm never the type to not wear "fairy" like outfits during the day. it's just Fun. 
Sometimes i wonder if we should all just relax and having a little more fun with our clothes. why not dress like a fairy? :-)

ברור למדי שהשמלה הזו היא שמלה לאירוע. עם החלק העליון המובנה והחלק התחתון משיפון - אבל אני לא בדיוק ידועה בתור מי שנמנעת מלבוש "פייתי" במהלך היום. פשוט כי זה כיף!
לפעמים אני תוהה אם העולם יהיה יפה יותר אם אנחנו פשוט נרגע ונהנה יותר עם הבגדים שלנו. כי - למה לא להתלבש כמו פיות במהלך היום?:-)  


Dress: Renuar \ Bag: Aldo \ Sun glasses: 21forever \ cover up: Ebay \ Shoes: Nine westאין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

פרטים עלי

התמונה שלי
Israel
sometimes all a girl needs is a brand new pair of shoes.... 27 year old law student lives in Israel.

קוראים